PSST!
Jouluksi kotiin – tai sitten ei
Taitoluistelussa tapahtuu koko ajan – paljon kilpajään ja live-lähetysten ulkopuolella. SkatingFinland.fi-sivuston palsta PSST! tarjoaa säännöllisesti kattauksen ajan puhutuimpiin tapahtumiin, ihmisiin ja ilmiöihin. Palstan toimittaa niin kotimaisen kuin kansainvälisen lajiperheen hyvin tunteva toimittaja Kaisa Viitanen.
Joulu on mitä vahvimmin perhejuhla. Myös ympäri maailman harjoittelevat luistelijat lentelevät innolla kotiin.

Kaikilta ei kuitenkaan kotiin meno jouluksi onnistu. Esimerkiksi jäätanssija Yuka Orihara ei pääse nauttimaan japanilaisesta joulunvietosta, koska heti joulun jälkeen on Suomen maajoukkueen leiritys Vierumäellä. Oriharan perheessä päätettiinkin rakentaa perhejoulu ihmisten, ei paikan ympärille. Yukan äiti ja ystävätär lensivät SM-kilpailujen ajaksi Suomeen, ja joulunpyhät kolmikko puolestaan viettää Belgiassa.
Espoolaisessa Helsken perheessä joulua vietetään yhdessä kotona mitä suurimmalla riemulla. Perhe kun on arjessa hajallaan ympäri Euroopan. 15-vuotias Mai Helske on valmentautunut jo useita vuosia Ranskassa, Annecyn kaupungissa. Lähin turva rohkealle tytölle on Sveitsin Genevessä, jossa Main isä tätä nykyä työskentelee. Perheen äiti ja kolme Maita nuorempaa luistelevaa sisarusta taas hoitavat arjen Suomessa.
Tarpeellinen lahja Oslosta
Taitoluistelussa pohjoismainen kanssakäyminen ja yhteistyö ovat kunniassa. Ihan varmaa ei kuitenkaan ole, kuinka Norjassa suhtaudutaan suomalaisten viimeisimpään yhteydenpitoon.
Tampereen Tappara etsiskeli syksyllä tosissaan uutta yksinluisteluvalmentajaa, koska seuran arvostettu ja suuresti pidetty Maaret Siromaa oli eläköitymässä. Tarpeellinen lahja löytyi Norjasta.
Kolmetoista vuotta Oslossa valmentanut Aleksandr Smokvin muutti lokakuussa Suomeen ja Tapparan uudeksi yksinluistelun vastuuvalmentajaksi. Ukrainalaissyntyinen Aleksandr on kertomansa mukaan kotiutunut mainiosti, mitä nyt suomen kielessä on opettelemista. Onneksi Tapparan luistelijat ovat ottaneet opettajan roolin, ja uusia sanoja jää mieleen joka päivä.

Yhden uuden kielen opetteleminen tuskin on Aleksandr Smokvinille ongelma, sillä hänellä on hyvin kansainvälinen tausta. Hän on nuorempana sekä harjoitellut Yhdysvalloissa että kiertänyt maailmaa näytösjäillä. Norjaakin hän kuulemma snakkaa sujuvasti.
Vahvat suvut samalla jäällä
Taitoluistelun SM-kilpailujen päätteeksi Tikkurilan jäällä nähtiin tunnettujen taitoluistelusukujen sykähdyttävä kohtaaminen.

Kolmannen polven taitoluistelija Emmi Peltonen sai kolmannen kerran urallaan kunnian kantaa Jääkuningattaren kruunua naisten mestaruuden merkiksi. Kruunun kiinnitti hänen hiuksiinsa Anna-Maija Kivimäki (o.s. Rissanen), joka 1960-luvulla luisteli neljästi Suomen mestaruuteen.
Luku neljä on merkityksellinen laajemminkin Anna-Maija Kivimäen suvussa. Hänen suvussaan taitoluisteluun tarttui ensimmäisenä legendaarinen Aune Lähteenmäki (o.s. Rissanen), Anna-Maijan täti, ja tällä hetkellä suvussa luistellaan jo neljännessä polvessa.
Löytyihän se koti!
Kansainvälinen taitoluistelumaailma on kantanut huolta siitä, kuinka käy Shoma Unon, joka on yrittänyt selvitä kaudesta ilman valmentajaa. Joulunalus toi helpottavan uutisen. Uno ilmoitti Japanin mestaruuskilpailujen yhteydessä siirtyvänsä pysyvästi Stéphane Lambielin valmennettavaksi. Lambiel, 34, on jo aiemmin auttanut 21-vuotiasta Shomaa.
Kauhua Forssan jäähallissa
Forssan pienehkö jäähalli on toiminut joulun alla vaivihkaa kauhun näyttämönä.
Kaksi vuotta sitten ensi-iltansa saaneen ja useita palkintoja kahmineen kauhuelokuvan ”Kyrsyä – Tuftland” -tiimi työstää parhaillaan uutta kansainvälisille markkinoille suunnattavaa elokuvaa. Fiktiivisen ”Free Skate” -trillerin aiheena on taitoluistelumaailma, myös sen ikävät lieveilmiöt.
Veera W. Vilon käsikirjoittamaa ja Roope Oleniuksen ohjaamaa elokuvaa on kuvattu pitkin vuotta Suomessa, ennen muuta Hämeenlinnassa. Taitavaa stunttia vaativia kohtauksia tehtiin joulun alla Forssan jäähallissa. Jäätähtenä niissä vieraili 21-vuotias belgialainen Loena Hendrickx. Kuvauksissa oli iso joukko forssalaisia avustajina.