Tapahtumat

"Emme pitäneet vapaaohjelmaan pääsemistä itsestään­selvyytenä"

Milania Väänänen ja Filippo Clerici pariluistelun MM-finaaliin

27 maaliskuun, 2025 JA KUVAT SKATING FINLAND

Taitoluistelun maailmanmestaruuskilpailut jatkuivat Bostonissa Yhdysvalloissa pariluistelun lyhytohjelmakilpailulla torstain vastaisena yönä. Suomen pari Milania Väänänen ja Filippo Clerici onnistui suorituksessaan ja lunasti paikan vapaaohjelmaan. 

Väänänen, 21, ja Clerici, 24, jäivät vain muutaman pisteen kauden parhaastaan, mutta lyhytohjelman 57,82 pistettä riittivät 16. sijaan ja veivät suomalaiset vapaaohjelmaan. Suomen aikaa torstain ja perjantain välisenä yönä käytävään vapaaohjelmaan eteni lyhytohjelman 20 parasta paria.

”Emme pitäneet vapaaohjelmaan pääsemistä itsestäänselvyytenä, joten olemme todella tyytyväisiä.”

Italian Bergamossa harjoitteleva pari kertoo panostaneensa nimenomaan lyhytohjelman harjoitteluun finaalipaikan saavuttamiseksi. Harjoittelussa on keskitytty myös siihen, että elementit mahtuvat Bostonin TD Garden -areenan kapeampaan jääkaukaloon.

– Suorituksemme kumpusi hyvästä harjoittelusta. Luistelimme paljon lyhytohjelmia pienemmällä kentällä. Emme pitäneet vapaaohjelmaan pääsemistä itsestäänselvyytenä, joten olemme todella tyytyväisiä, Clerici kertaa.

Italialaistaustainen Clerici loukkasi sormensa lyhytohjelman aikana heittoelementissä, mutta kuvailee adrenaliinin peitonneen kivun. Kilpailuun valmistautuminen ei ollut muutenkaan täysin sujuvaa, sillä lämmittelyssä sattunut kaatuminen sai parin kertaamaan tekniikkaansa vielä ennen suoritusta. Väänänen ja Clerici luistelevat nyt toista kauttaan yhdessä ja edustavat Suomea MM-kilpailuissa toista kertaa.

Pariluistelukilpailua lyhytohjelman jälkeen johtavat Japanin Riku Miura ja Ryuichi Kihara pistein 76,57, toisena ovat Italian Sara Conti ja Niccolo Macii pistein 74,61 ja kolmantena Saksan Minerva Fabienne Hase ja Nikita Volodin pistein 73,59.

Suomalaisten osalta MM-kilpailut jatkuvat perjantaiyönä klo 00.15 Suomen aikaa parien vapaaohjelmakilpailulla.

Taitoluistelun MM-kilpailujen aikataulu ja tulokset.

Taitoluistelun MM-kilpailujen aikataulu: 

Miesten lyhytohjelma 27.3. klo 11.05 paikallista aikaa, klo 17.05 Suomen aikaa

Parien vapaaohjelma 27.3. klo 18.15 paikallista aikaa, 28.3. klo 00.15 Suomen aikaa

Jäätanssin rytmitanssi 28.3. klo 11.15 paikallista aikaa, klo 17.15 Suomen aikaa

Naisten vapaaohjelma 28.3. klo 18.00 paikallista aikaa, 29.3. klo 00.00 Suomen aikaa

Jäätanssin vapaatanssi 29.3. klo 13.30 paikallista aikaa, klo 19.30 Suomen aikaa

Miesten vapaaohjelma 29.3. kl0 18.00 paikallista aikaa, 30.3. klo 00.00 Suomen aikaa

 

MM-kilpailuja voi seurata suorana Yle Areenasta, ja koosteet nähdään Yle TV2 -kanavalla.

Lue myös
Tapahtumat

Yuka Orihara ja Juho Pirinen tanssivat sijalle 14

Juulia Turkkila ja Matthias Versluis nousivat upeasti MM-jäällä sijalle 11

29 maaliskuun, 2025

Tapahtumat

"Suorituksen aikana olin täysin siinä hetkessä"

Linnea Ceder upeasti MM-debyytissään 18:nneksi

29 maaliskuun, 2025

Tapahtumat

Suomen molemmat jäätanssiparit MM-finaaliin

Yuka Orihara ja Juho Pirinen 11. sijalle rytmitanssissa

28 maaliskuun, 2025

Tapahtumat

"Olen iloinen, että pystyin pitämään paketin kasassa ja tekemään rutiinisuorituksen"

Linnea Ceder kauden parhaallaan MM-finaaliin

26 maaliskuun, 2025

Tapahtumat

Suomella edustajat kolmessa kilpailusarjassa

Taitoluistelun MM-kilpailut alkavat Bostonissa

24 maaliskuun, 2025

Tapahtumat

Linnea Ceder lunasti paikan naisten kilpailuun

Taitoluistelun MM-joukkue on valittu

23 helmikuun, 2025

Tapahtumat

Virtanen ja Suntsev hakevat vielä tarvittavia teknisiä pisterajoja

Taitoluistelun MM-edustajat ratkeavat tällä viikolla

19 helmikuun, 2025