Olympiakarsinta luistellaan tänä viikonloppuna Pekingissä
Valtter Virtanen tavoittelee Suomelle olympiapaikkaa
Viimeiset maapaikat Milano-Cortinan talviolympialaisiin jaetaan tänä viikonloppuna Pekingissä järjestettävän olympiakarsinnan perusteella. ISU Skate to Milano Figure Skating Qualifier 2025 -kilpailu järjestetään 19.–21.9.2025. Suomea kilpailussa edustaa Valtter Virtanen, joka valittiin olympiakarsintaan elokuussa käydyn Kesäkisan perusteella.
Suurin osa olympialaisten maapaikoista jaettiin jo keväällä Bostonissa järjestettyjen maailmanmestaruuskilpailuiden tulosten perusteella. Suomelle varmistui tuolloin yksi maapaikka naisten yksinluisteluun sekä kaksi maapaikkaa jäätanssiin. Nyt Virtasen kilpailusuoritus Pekingissä ratkaisee, saadaanko Suomelle lisäksi edustaja myös miesten yksinluisteluun.
Virtanen on kokenut arvokisakonkari, joka on edustanut Suomea useissa MM- ja EM-kilpailuissa. Hän on valmistautunut syksyn tärkeimpään kilpailuun määrätietoisesti kotimaassa sekä harjoitusjaksolla Oberstdorfissa.
”Lähden kilpailuun hyvillä fiiliksillä. Olen paiskinut koko kesän hommia ja nyt on aika lunastaa palkinto tehdystä työstä.”
– Lähden kilpailuun hyvillä fiiliksillä. Olen paiskinut koko kesän hommia ja nyt on aika lunastaa palkinto tehdystä työstä, Virtanen sanoo.

Elokuussa Virtanen haki kilpailutuntumaa Skating Finlandin järjestämässä Kesäkisassa sekä Robin Cousins Cupissa Sheffieldissä, jossa hän sijoittui viidenneksi.
Olympiakarsinnasta Pekingissä odotetaan erittäin kovatasoista, sillä jokainen osallistuva maa tavoittelee viimeisiä paikkoja vuoden 2026 talviolympialaisiin.
Miesten lyhytohjelmat luistellaan Suomen aikaa lauantaina klo 5.00 alkaen ja vapaaohjelmat sunnuntaina 8.45 alkaen.
Kilpailua voi Suomessa seurata YouTubesta Skating ISU -kanavalta.
Artikkelikuva on otettu Kesäkisassa.
